Log in



Officers and Committees

Board of Trustees

Deputy’s Representative
MWB and Ill. Eric R. Schau, 33o
Wife: Linda
Email: eschau45@gmail.com
Chairman of the Board and Thrice Potent Master, Hector Kilbourne Lodge of Perfection
Steve K. Hessler
Email: shessler32@hotmail.com
Sovereign Prince, Seneca-Green Springs Council of Princes of Jerusalem
Caid McKinley
Email: caid@caidmckinley.com
Most Wise Master, Platt Benedict Chapter of Rose Croix
Gail E. Reeder
Wife: Mary Ellen
Email: merger2009@aol.com
Commander-in-Chief, Consistory of Sandusky and The Firelands
Douglas A. Kranch
Wife: Kathy
Email: douglaskranch@gmail.com
Vice-Chairman for Membership and Trustee
Il. Joseph C. Radocy, 33o
Wife: Connie
Email: joeradocy@aol.com
Secretary
Dwight D. Damschroder
Wife: Patricia
Email: secretary.valleyofthefirelands@gmail.com
Treasurer
Larry A. Rentz
Wife: Rachel
Email: lrentz@woh.rr.com


Valley Officers

Hector Kilbourne Lodge of Perfection

Elected

Steve Hessler, Thrice Potent Master

Michael Cooley, Deputy Master

William Bevens, Senior Warden

Appointed

Eric Young, Junior Warden

Anthony Wise, Orator

Doug Hulette, Master of Ceremonies

Seneca-Green Springs Council of Princes of Jerusalem

Elected

Caid McKinley, Sovereign Prince

Jeffrey Ingersoll, High Priest

Shaun Taylor, Senior Warden

Appointed

Ed Andres, Jr., Junior Warden

Daniel J. Harr, Sr., Master of Ceremonies

Scott Nave, Master of Entrances

Platt Benedict Chapter of Rose Croix

Elected

Gail Reeder, Most Wise Master

Robert Cooke, Senior Warden

Patrick Nieset, Junior Warden

Appointed

Cody Noon, Orator

Tom Hilton, Master of Ceremonies

Sandusky and the Firelands Consistory

Elected

Douglas A. Kranch, Commander-in-Chief

Alan Bacon, 1st Lt. Commander

Russel Beach, 2nd Lt. Commander

Appointed

Rob Weber, Orator

Josh McElhatten, Chancellor

Dustin Terry, Master of Ceremonies

David Dauterman, Captain of the Guard


Communication Committee

Il. Joseph C. Radocy 33o, Chairman

Russel. E. Beach 

James E. Berry

Tom Hilton

Harry F. Wilbert

Eric Young

Degree Oversight Committee

l. Duane A. Kemerley 33o, Chairman

Robert R. Cooke

Michael J. Cooley

Jeffrey A. Ingersol

Cody D. Noon

Howard D. Park

Education Committee

Steve K. Hessler, Chairman

Doug Hulette

Cody Noon

Finance Committee

Larry A. Rentz, Chairman

Alan W. Bacon

Gary A. Miller

Gail Reeder

David Wilkinson

Anthony Wise

Fraternal Care Committee

Il. William E. Laughlin 33o, Chairman

Russell E. Beach 

William M. Bevens

Robert R. Cooke

Dwight D. Damschroder

Patrick A. Nieset

Hospitality Committee

Gail E. Reeder, Chairman

Dennis L. Claxton

David C. Claxton

Steven Cooley

Arnold L. Humphreys

Robert Lemaster

Shaun Taylor

Robert Weber

Lodge Audit Committee

Jordan A. T. Lawrence, Chairman

Charles H. Hayward

Robert A. Lemaster

Bradley A. Shaver

Eric L. Stansbery

Membership Assistance Committee

Douglas A. Kranch, Chairman

Daniel A. Brake

Il. Eric R. Schau 33o

Program Committee

Jordan A. T. Lawrence, Chairman

Russel E. Beach

Steven B. Cooley

Jeffrey A. Ingersol

Craig Kinsley

Il. William E. Laughlin 33o

Patrick A. Nieset

Promotion Committee

Daniel J. Harr, Chairman

Alan W. Bacon

Douglas A. Kranch

Caid McKinley

Scott O. Nave

Contact an Officer: Email - secretary.valleyofthefirelands@gmail.com     
Phone - (419) 552-1483       Principal Location - North-central Ohio
Mailing Address: The Valley of the Firelands, P.O. Box 98, Tiffin, Ohio 44883
Site managed by: WebmasterVOF@gmail.com

Copyright 2021 - The Valley of The Firelands. All Rights Reserved.

Powered by Wild Apricot Membership Software